משכנתא על דירה ללא הון עצמי –האם זה אפשרי?

אחד המכשולים שעומדים בפני זוגות צעירים למימוש החלום לרכישת דירה, הוא מחסור בהון עצמי. במילים אחרות, אין להם אפשרות להביא כסף מהבית ולעמוד בדרישות הבנק בשביל לקבל משכנתא.

בעיקרון, הבנקים מחויבים לדרוש 25 אחוז מינימום הון עצמי מכל מי שמעוניין במשכנתא. הרבה פעמים ההמלצה היא לשלם יותר, על מנת להקטין את עול המשכנתא. 25 אחוז זה המינימום כאמור. מאחר והמחירים בשוק הדיור רק עולים, אז אפילו אם הזוג מעוניין בדירה של 3 חדרים, ייתכן מאוד שהוא יידרש לשלם עבורה מיליון שקל. זה אומר שהם יצטרכו הון עצמי בסך 250 אלף שקל. לא לרשות כל זוג עומד סכום שכזה.

עם זאת, במהלך השנים נוצרו אפשרויות שונות בשביל לקבל משכנתא גם בלי הון עצמי כמו לדוגמה 100% משכנתא על נכס. כל מה שצריך בשביל זה הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע שיכולים לעזור. מדובר על גורמים שמתמחים בשוק הפיננסים, בשוק המשכנתאות, ויש להם כלים לעזור לזוגות צעירים למצוא משכנתא ללא הון עצמי.

איך זה אפשרי?

ראשית, הבנקים מוכנים להעניק הלוואות במקום הון עצמי. מדובר על הלוואות עם פריסה יותר קצרה, וכך למעשה משתמשים גם במשכנתא וגם בהלוואה.

שנית, אפשר להשתמש בקופות גמל, פנסיה, קרן השתלמות וכלים אחרים ששכירים נהנים מהם או שעצמאים מחזיקים ברשותם.

שלישית, יש אפשרות למשכן נכסים של ההורים, בהסכמתם כמובן. מדובר על משכנתא הפוכה. הרעיון הוא, למשכן את הנכס של ההורים לבנק, לקבל משכנתא, לשלם בעזרתה על הנכס החדש, וברגע שמסיימים לשלם את המשכנתא, אז הבנק מבטל את המשכון על הנכס של ההורים. זאת כמובן בהנחה ויש להורים נכס ואפשר למשכן אותו ללא שום בעיה, והוא אכן שווה ערך למשכנתא.

>המידע מוגש באדיבות פרץ פיננסים

כתוב/כתבי תגובה