מה זה פוסט טראומה? איך מטפלים בזה?

מה זה פוסט טראומה? איך מטפלים בזה?

אנשים עלולים להיקלע לאירוע חמור אשר יגרום להם לטראומה נפשית. לעיתים היא מלווה בפגיעה פיזית. ניתן למנות אירועי אלימות, אסון טבע, תקיפה מינית. מלחמה, טרור, שוד אלים ועוד. פגיעות אישיות מאנשים הן קשות ומשפיעות יותר. התוצאה היא שנשארים צלקות נפשיות ומשקעים אשר מפריעים לתפקד בהמשך ולאורך זמן. לעיתים, הם נרפאים במשך הזמן אבל לעיתים רבות הם נותרים ומשפיעים על איכות החיים. הסימפטומים הן היווצרות חרדות, הגורמות לדיכאון שסימניה הם חוסר שקט נפשי, חשש במצבים שונים, דכדוך, הימנעות מפעולות שגרתיות שבעבר אהבו לעשות, עוררות יתר, רגשות שליליים ועוד.

 

טיפול

יש לטפל בטראומות כאלו ומומלץ כבר מיד לאחר שהן קורות ולפני שהמשקעים מצטברים וגורמים לנזקים מתמשכים. ככל שעובר הזמן, יש קושי לאתר ולטפל בבעיות. ניתן למצוא מספר גישות טיפוליות כמו טיפול EMDR, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד. הרעיון הוא למצוא את הדרכים שיאפשרו לסובל להתמודד עם הטראומות על ידי הגעה למצב שהוא נחשף אליהם ומתגבר עליהן באמצעות כוחות פנימיים נפשיים. טיפול יכול לסייע בשורה של מצבים שהמטופל עלול היה להגיע אליהם כמו: קיפאון במצבים שונים, בריחה ממצבים אחרים, תקיפה בסיטואציות אחרות ועוד.

 

תהליך של טיפול מקצועי

תהליך הטיפול מתחיל באבחון ההפרעות הפוסט טראומטיות על ידי סקירת התסמינים ועוד, ולאחר מכן התווית תכנית אשר עשויה להימשך מספר פגישות על פי הצורך וככל הנדרש. מומלץ לקבל טיפול מקצועי אצל מומחה לנושא הנעזר באנשי מקצוע נוספים היכולים לסייע. כל אחד בתחום אחריות ובמומחיותו. טיפול מוצלח יסייע לשקם את התפיסה העצמית של המטופל, את הדימוי וההערכה העצמית וישקם מערכות יחסים במשפחה ובחברה. לאנשים מהמגזר הדתי מומלץ לקבל שירות ממומחים המכירים את הרקע הדתי ממנו הם באו.

 

לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על טיפול נפשי בירושלים.

כתוב/כתבי תגובה