קצת על תופעת הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני

תופעת הזוהר הצפוני היא תופעת טבע שמתרחשת באיסנלד. זו תופעת טבע שנוצרת בעת שקיים בחגורת ואן הלן מצב של עומס יתר. אלו חלקיקים הזורמים בשדה המגנטי של כדור הארץ והם מתנגשים בחומרים פלואורסצנטיים באזור היונוספירה שבאטמוספירה. העומס הזה של החלקיקים יוצר שחרור אנרגיה. כאשר יש פעילות מוגברת של השמש. רוח שמש טעונה גורמת לכך שייווצר מפגש בין אטומים טעונים. מפגש זה מצריך שחרור אנרגיה. שחרור האנרגיה מתבטא בזוהר הצפוני – התופעה שתיירים מרחבי העולם כולו טורחים ובאים לחזות בה. גם מישראל יוצאים טיולים מאורגנים ללפלנד

מתי נוכל לראות את הזוהר באיסלנד?

בין החודשים ספטמבר – אפריל ניתן לחזות בתופעה במיטבה. אם כי גם בסוף אוגוסט יוכלו מטיילים לצפות בתופעה. בשל העובדה שבעונת הקיץ איסלנד מוארת רוב שעות היממה הצפייה באורות הצפון היא בלתי אפשרית. בשעת חצות זה הזמן הנכון ביותר לצפייה.

מה לעשות כדי לראות?

לא פעם מטיילים המשתתפים בקבוצות טיולים מאורגנים ללפלנד מביטים מעלה והצוואר כבר כואב להם, אבל את האורות הם טרם הצליחו לראות… זכרו – מדובר על תופעה לא קבועה וללא שעות פעילות רשמיות… מה שאומר שאכן לא בטוח שיש כעת אפשרות לחזות באורות. נכון, טרחתם להגיע הנה כדי לחזות בתופעה. אבל זה לגמרי לא בידיים או בראש שלכם אם תצליחו לראות או לא. תוכלו לקבל עוד מידע בנושא באתר https://www.ofakim.co.il/.

לא כשיש אור

אם יש אור והיום בהיר אין טעם לנסות ולהתאמץ לריק. כי אין סיכוי לראות את האורות בשעות האור. רק בשעות החשיכה מומלץ לנסות לראות את אורות הצפון. בחודשים שבין ספטמבר למרץ יש באיסלנד שעות חשיכה רבות, עובדה שמגדילה את הסיכויים שלכם לראות את אורות הצפון.

נסו שוב ושוב

אם אתם שוהים בעיירה באיסלנד ואתם נמצאים במקום מספר לילות, מומלץ לנסות שוב ושוב. כל שעליכם לעשות זה לצאת לשטח פתוח כדי לנסות לראות את המחזה המרהיב הזה. אמנם יש כאלו שיספרו שהם הצליחו לראות גם בסביבה עירונית. אך אם טרם ראיתם נסו לצאת עם הרכב מהאזור המיושב אל שטח פתוח. יש סיכוי טוב כי תצליחו לראות את תופעת הזוהר הצפוני במלוא הדרה.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מפיצי ריח טבעיים – למה הריחות הטבעיים טובים יותר?
ריח הוא מסוג הדברים שמעניקים לכל אדם את תחושת החמימות והביתיות. לכן כאשר אדם מגיע למקום מסוים, הוא...
קרא עוד »
נוב 22, 2021
קיץ בצלחת: סלטים מפתיעים ומרעננים לכל ארוחה
אין ספק שהקיץ מביא עמו חום, שמש ובגדים קלילים, אבל מה עם האוכל שלנו? סלטים הם פתרון מושלם לעונה החמה,...
קרא עוד »
יול 17, 2024
אילו סדנאות משפחתיות ניתן לעשות עם המשפחה?
אם אתם רוצים גיבוש משפחתי, אתם רוצים לחוש יותר אחד את השני, ניתן לעשות את זה בצורה יצירתית על ידי...
קרא עוד »
מאי 11, 2021