לא רק לטבעונים: מקורות לצריכת חלבונים

לא רק לטבעונים: מקורות לצריכת חלבונים

גוף האדם זקוק למספר רכיבים באופן תדיר, על מנת שיוכל להתפתח, לצמוח, וכן על מנת שיוכל להתחזק ולשקם את עצמו על בסיס יומיומי. זה נכון בין אם עושים פעילות ספורטיבית מאומצת ובין אם מבצעים אך ורק פעילות גופנית שגרתית. אחד הרכיבים החשובים ביותר לגוף הוא חלבון.

לכמה חלבון אנחנו זקוקים וכיצד נוכל לצרוך אותו?

על פי דעת מומחים, הרי שכל אדם בוגר זקוק לכמות של 0.8 גרם חלבון לכל קילוגרם של משקל גוף. עם זאת, ספורטאים זקוקים לכמות חלבונים גדולה יותר, מאחר והגוף שלהם עובר תהליכים אשר דורשים שיקום וחיזוק של מערכת השרירים. החלבון הוא מרכיב משקם, מחזק ומונע פציעות. עבור ספורטאים שמעוניינים לצרוך חלבונים ברמה גבוהה, אזי אפשרות אחת היא אבקת חלבון.

אבקת חלבון היא למעשה חלבון מרוכז, אשר ניתן לצרוך אותו לפני ובמהלך אימונים מבלי שהספורטאי יידרש לצרוך מנת מזון שלמה. כך הוא לא צורך קלוריות ומרכיבים אחרים, אלא רק חלבון. טבעוניים וצמחוניים, יכולים למצוא אבקות חלבון אשר נוצרות מהצומח ולא בהכרח מהחי.

באילו עוד דרכים ניתן לצרוך חלבון באופן טבעי?

בדרך כלל אנשים נוטים לחשוב שחלבונים מגיעים מהחי, בשר ודגים. אך אפשר למצוא מגוון רחב של מרכיבי מזון אשר כוללים חלבונים גם מהצומח. אלה מתאימים בפרט למי שאיננו מוכן לאכול שום דבר מהחי או נמנע מאכילת בשר ודגים באופן ספציפי.

בין המרכיבים בהם אפשר קיימים כמויות חלבונים גדולות, אפשר למצוא למשל, דגנים כגון חיטה, בין אם זה פסטת, בורגול, קוסקוס, לחם, שיבולת שועל, תירס, קינואה ועוד. בכל אחד מהמרכיבים מדובר על כמויות חלבונים גדולות מאוד. כמו כן, ניתן למצוא כמויות גדולות בדגנים כמו עדשים, שעועית, חומוס, מש, סויה, פול. חשוב לציין, אין זה מקרי שהרבה מאוד טבעוניים משתמשים בעדשים, סויה ופול להכנת מנות שונות, שכן יש בהם גם חלבונים וגם רכיבים אחרים שהם זקוקים להם.

גם בירקות אפשר למצוא הרבה מאוד חלבונים, אך להבדיל מדגנים וקטניות, כאן זה ביחס לקלוריות ולא ביחס למשקל, שכן הם מכילים סיבים ובמקרים מסוימים גם מים. לכן חשוב להקפיד ולשים באילו ירקות משתמשים ובאיזו כמות.

כתוב/כתבי תגובה