אבנים בכליות: ממה זה נגרם?

מי הן אותן אבנים שאנחנו פוחדים מהן כל כך? אבנים בכליות הן חתיכות קטנות וקשות של חומר שנוצרות בכליות. הם עשויים בדרך כלל מסידן ומינרלים אחרים. אבנים בכליות יכולות להיות קטנות כמו גרגר חול או גדולות כמו כדור גולף. הכאב מתחיל בדרך כלל בגב, אך הוא עשוי לנוע לצד או לבטן התחתונה או העליונה. הכאב עלול להתפשט גם למפשעה ולאזורים קרובים אחרים. הכאב לעתים קרובות יהיה פתאומי וחמור ועלול לבוא עם בחילות, הקאות, חום, צמרמורות ורעידות.

מה זה ואיך זה קורה?

כמו כן, אבנים בכליות הן מצב שכיח שיכול להיות כואב ואף מסוכן, אך הוא גם בר טיפול. מדובר במרבצים קטנים וקשים של מינרלים ומלחים שנוצרים בתוך הכליות. אבנים בכליות יכולות להיגרם מגורמים רבים, כולל דיאטה, גנטיקה או תרופות מסוימות. ברוב המקרים, אבנים בכליות יחלפו מעצמן ללא כל טיפול מיוחד. אך אם הן לא חולפות מעצמן, ייתכן שיהיה צורך לפרק אותן על ידי טיפול בגלי קול או טיפול בלייזר.

איך מטפלים באבנים בכליות?

לאחר אבחון אבנים בכליות, יש מספר דרכי טיפול. הטיפול הנפוץ ביותר באבנים בכליות הוא נטילת תרופות להמסת האבן, או לשבור אותה לחתיכות קטנות יותר כדי שהיא תוכל לעבור בדרכי השתן. טיפולים אחרים כוללים גלי הלם, ובמקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להסיר את האבן ולמנוע בעיות עתידיות של אבנים בכליות.

הטיפול באבנים בכליות הוא לרוב תהליך כואב ולא נעים. לכן אחת הדרכים להימנעות או טיפול בשלבים מוקדמים יכולה להיות שתיית מים מרובה שתסייע לדלל את השתן ולהסיר אותן מהגוף.

כתוב/כתבי תגובה